strefa dobrej wiedzy

blog

Kara od Google za powielane treści. Lepiej tego nie rób!

21/12/2022 | Blog, SEO

Tekst przeczytasz mniej więcej w 4 minut
Widzisz duży spadek pozycji w rankingach lub ruchu organicznego i nie wiesz dlaczego? Mogłeś zostać ukarany przez Google za zduplikowane treści!

Kara od Google za zduplikowanie treści

Kara Google to najgorszy koszmar każdego webmastera. Google nakłada kary, gdy nie podoba im się sposób, w jaki prowadzisz swoją witrynę. Kary Google mogą być paraliżujące dla firmowych stron internetowych! Istnieją jednak sposoby, aby w razie ich nałożenia odwrócić negatywne skutki. W tym artykule opisaliśmy czym są kary od Google i co zrobić, aby przywrócić swoje miejsce na stronach wyników (SERP).

Ukaranie domeny ma miejsce, gdy Google nakłada karę za naruszenie tzw. wskazówek dla webmasterów. Te naruszenia mogą obejmować kupowanie linków, natarczywe upychanie słów kluczowych oraz np. duplikowanie internetowych treści niezależnie od tego czy sam jesteś ich autorem. Jeśli Twoja witryna zostanie ukarana, prawdopodobnie odnotuje spory spadek ruchu pochodzącego z Google, a także utratę pozycji w rankingu.

Rodzaje kar Google

Google może ukarać Twoją witrynę na dwa różne sposoby – nakładając kary ręczne i kary algorytmiczne. Ręczne kary są najbardziej niszczycielskie, ponieważ wskazują, że Google podjął bezpośrednie, proaktywne kroki w celu ukarania Twojej witryny. Kary te są nakładane na witryny, które są sprzeczne z wytycznymi Google dotyczącymi wyszukiwania, czy to za pomocą technik SEO typu black hat, czy w inny sposób próbują oszukać system rankingowy, i mogą wyeliminować rankingi. Kary algorytmiczne są nieco mniej przerażające, są pośrednie i zwykle występują po dużej aktualizacji algorytmu wyszukiwania. Google stale rozwija ramy, których używa do oceny stron internetowych, a kara algorytmiczna jest wskazówką od Google, że nie jesteś na tej samej stronie co oni i musisz wprowadzić zmiany, aby lepiej pasowały do sposobu korzystania z witryn przez wyszukiwarek. Zarówno kary ręczne, jak i algorytmiczne mogą wynikać ze złych praktyk w zakresie linków lub treści, a najczęstszymi przyczynami są duża liczba spamerskich linków i dużo splagiatowanego tekstu.

Duplikujesz treści na różnych stronach internetowych – spodziewaj się, że Google zdegraduje Twoją stronę! (źródło: unsplash.com)

Skutki kary Google za zduplikowane treści

Jest wiele rzeczy, które mogą prowadzić do nałożenia kary przez Google. Niektóre z najczęstszych powodów to zbyt wiele linków niskiej jakości, zduplikowane treści lub próby manipulowania wynikami wyszukiwania. Jeśli zostaniesz przyłapany na angażowaniu się w którąkolwiek z tych czynności, Twoja witryna może zostać ukarana. Oznacza to, że Twoja witryna będzie miała niższą pozycję w wynikach wyszukiwania, a nawet może zostać całkowicie usunięta z indeksu Google.

Jak sprawdzić, czy Google ukarało moją witrynę?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, czy Twoja witryna została ukarana przez Google. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie rankingów Twojej witryny w wyszukiwarkach. Jeśli Twoja witryna nagle zniknęła z kilku pierwszych stron wyników wyszukiwania, prawdopodobnie zostałaś ukarana. Innym sposobem na stwierdzenie jest analiza ruchu w witrynie. Jeśli nagle straciłeś dużo ruchu w witrynie, prawdopodobnie zostałeś ukarany.

Możesz także sprawdzić profil linków zwrotnych swojej witryny. Jeśli zauważysz nagły spadek liczby linków zwrotnych do Twojej witryny, prawdopodobnie zostałeś ukarany. Jeśli podejrzewasz, że Google ukarało Twoją witrynę, najlepiej jest zbadać i ustalić, co spowodowało nałożenie kary.

Dlaczego Google nakłada karę ręczną?

Gdy witryna narusza wytyczne Google dotyczące jakości, może podlegać karze ręcznej. Kary ręczne są nakładane przez zespół weryfikatorów Google, w przeciwieństwie do algorytmów określających kary automatyczne. Ręczne kary mogą być nakładane z wielu różnych powodów, takich jak spamowanie lub niskiej jakości treści, upychanie słów kluczowych, maskowanie i kupowanie linków.

Google publicznie oświadczył, że jednym z jego głównych celów jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych wyników wyszukiwania. Gdy witryny naruszają wytyczne dotyczące jakości, nie tylko pogarsza to widoczność tych witryn w wynikach wyszukiwania, ale także obniża ogólną jakość wyszukiwarki dla wszystkich. Dlatego Google poważnie traktuje naruszenia swoich wytycznych dotyczących jakości i często stosuje kary ręczne.

Rodzaje kar Google

Google ma wiele różnych kar, które może nałożyć na strony internetowe. Istnieją działania ręczne, czyli kary nakładane przez weryfikatorów Google. Może to być wszystko, od całkowitego zablokowania witryny po ostrzeżenie o stosowaniu niepożądanych technik SEO. Kary algorytmiczne to te, które naliczane są automatycznie w wyniku zmian w algorytmie wyszukiwarki. Mogą to być drobne poprawki, które nieznacznie obniżają ranking witryny, do dużych aktualizacji, takich jak Panda lub Penguin, które mogą całkowicie usunąć witrynę z wyników wyszukiwania.

Panda i pingwin – takie kary mogą spotkać Twoją stronę

Z biegiem czasu Google staje się coraz bardziej nieprzejrzysty, jeśli chodzi o zmiany z każdą aktualizacją, więc czasami najlepsze, co możesz zrobić, to upewnić się, że masz dobre oprogramowanie do śledzenia pozycji i na bieżąco śledzić swoje kluczowe pozycje. Możemy w tym pomóc.

Panda jest karą algorytmiczną i koncentruje się na jakości Twojej witryny, aktualizując mniej więcej co miesiąc i koncentrując się na takich rzeczach, jak duplikaty treści, liczba reklam lub liczba linków. Penguin jest również algorytmiczny, ale jest aktualizowany generalnie co 6 miesięcy i koncentruje się na słabych taktykach budowania linków.

Jak zatrzymać kary Google?

Istnieje kilka sposobów na to, by kary Google nie wpływały na Twoją witrynę. Pierwszym z nich jest zidentyfikowanie przyczyny kary i jej naprawienie. Często można to zrobić, zajmując się wszelkimi taktykami spamerskimi lub czarnymi kapeluszami, których możesz używać. Możesz także skorzystać z zasobów Google, które pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy. Drugim sposobem na zatrzymanie kary jest poproszenie Google o sprawdzenie. Jeśli uważasz, że Twoja witryna została ukarana niesprawiedliwie, możesz odwołać się od tej decyzji. Na koniec możesz użyć narzędzia Google do wypierania się, aby powiedzieć wyszukiwarce, aby nie liczyła niektórych linków z określonych witryn podczas obliczania rankingu Twojej witryny.

W jaki sposób cofnąć kary Google za zduplikowane treści?

To, jakie działania podejmiemy w celu odwrócenia kary Google (i odzyskania przez witrynę pozycji w rankingu), zależy od tego, jaka jest kara. Ręczne kary zostaną odnotowane w Google Search Console, więc są bardzo łatwe do zidentyfikowania, ale kary algorytmiczne wymagają nieco więcej badań, aby dowiedzieć się, z którą aktualizacją odpowiadają i jaka może być ich główna przyczyna. Jeśli Twoja kara jest oparta na linkach – być może masz tysiące linków pozostałych po kampanii SEO w czarnych kapeluszach z przeszłości – przeprowadzimy audyt i znajdziemy każdy zły link. Następnie utworzymy obszerny plik zrzeczenia się, który możesz przesłać do Google, aby zdystansować się od złych linków do Twojej witryny i usunąć wszelkie negatywne skutki, jakie mogą mieć. Jeśli jest oparta na treści – być może Twoja witryna zawiera wiele powielonych treści lub oczywisty plagiat – podejście do usunięcia kary obejmuje analizę i ponowne pisanie, aby upewnić się, że wszystkie Twoje treści wnoszą unikalną wartość.

Potrzebujesz pomocy? Chętnie pomożemy!

5/5 - (1 vote)
Bartosz Wiczyński

Bartosz Wiczyński

graphic designer • marketing specialist

Ekspert z 10-letnim doświadczeniem z zakresu grafiki komputerowej, tworzenia stron internetowych, fotografii i marketingu. Stale poszukuje wiedzy, zapytany może długo i z pasją opowiadać o najnowszych trendach w branży reklamowej i optymalnych rozwiązaniach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również:

Odpowiemy na Państwa potrzeby

KONTAKT

Prosimy o zaznaczenie poniższych zgód:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Poznań, POLAND

+48 515 065 068

kontakt@somethingmore.pl

WYCENA

Przygotowujemy indywidualne wyceny dla każdego projektu - wystarczy wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy. Wycena przyjdzie w max. 24 godz.

PEŁNA SATYSFAKCJA

Jesteśmy zgranym zespołem, który realizuje projekty z pasją i zaangażowaniem. Dotrzymujemy ustalonych terminów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.

Przekonaj się, że warto!

SOCIAL MEDIA

NEWSLETTER

Copyright © 2022 Somethingmore.pl | Polityka prywatności