strefa dobrej wiedzy

blog

Jak firmy pozycjonerskie zrobią Cię w konia!? I jak tego uniknąć.

22/08/2023 | Bez kategorii

Tekst przeczytasz mniej więcej w 4 minut
Wysoka pozycja strony internetowej w Google jest kluczowym elementem sukcesu dla większości firmowych witryn. Wraz z rosnącą konkurencją, pozycjonowanie stron internetowych stało się nieodzownym narzędziem w walce o uwagę użytkowników w sieci. Jednakże w tej złożonej grze marketingowej, często można dostrzec pewne nieporozumienia i mylne pojęcia, zwłaszcza w kontekście ilości wyświetleń strony oraz ilości wejść na stronę. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zjawisku oraz jak firmy pozycjonerskie mogą wprowadzać swoich klientów w błąd, mieszając w głowach swoich klientów dowolnie zamieniając ze sobą wspomniane współczynniki.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych to złożony proces optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Celem tego procesu jest osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych lub fraz. Dzięki temu firma może zwiększyć widoczność swojej strony i dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

Proces ten obejmuje wiele działań, takich jak optymalizacja treści strony pod kątem słów kluczowych (on site SEO), tworzenie wartościowych linków z innych witryn (off site SEO), poprawa szybkości ładowania strony, a także dostosowanie struktury witryny pod kątem lepszej nawigacji użytkowników. Jednym z celów jest zwiększenie ruchu na stronie, ale ważne jest, aby zrozumieć różnicę między ilością wyświetleń wyników w Google, a rzeczywistą ilością wejść na stronę.

Jaka jest różnica między ilością wyświetleń a ilością wejść na stronę – kluczowa kwestia!

Ilość wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania odnosi się do liczby razy, kiedy treść strony pojawiła się na ekranie użytkownika szukającego czegoś w Google. To oznacza, że nawet jeśli użytkownik przypadkowo trafił na stronę w Goole, będzie to zarejestrowane jako wyświetlenie. Podkreślmy – ten parametr nie pokazuje wejścia na daną stronę internetową! Z drugiej strony, ilość wejść na stronę oznacza liczbę unikalnych sesji, w których użytkownik faktycznie wszedł na stronę. Jeśli użytkownik odwiedzi stronę kilka razy, będzie to nadal zliczane jako jedno wejście.

Haos wprowadzany przez firmy SEO

Niektóre firmy pozycjonerskie mogą wykorzystać mylące pojęcia ilości wyświetleń i ilości wejść, aby stworzyć iluzję sukcesu w kampaniach pozycjonowania. W rzeczywistości mogą one generować wyświetlenia strony poprzez różnego rodzaju strategie, takie jak używanie automatycznych programów do odświeżania strony czy generowanie nieprawdziwego ruchu. To z kolei może prowadzić do wzrostu ilości wyświetleń, ale niekoniecznie przekłada się to na większą ilość rzeczywistych wejść na stronę.

Taka praktyka, choć może chwilowo wydawać się efektywna, w dłuższej perspektywie może zaszkodzić reputacji firmy. Wszak to nie ilość wyświetleń, ale jakość ruchu i rzeczywiste zaangażowanie użytkowników są kluczowe dla osiągnięcia rzeczywistych celów biznesowych.

Pasmo sukcesów, które nie przekłada się na lawinę zamówień?

Co zdarza się jeszcze częściej – firmy zajmujące się SEO chcąc pokazać klientowi sukces podkreślają ilość wyświetleń w Google nazywając ten parametr „ilością wyświetleń”. Powiedzmy sobie szczerze – który z właścicieli biznesu zorientuje się, że nie chodzi o wyświetlenia jego strony przez klientów, czyli rzeczywiste wizyty? Myślę, że odpowiedź jest jasna.

Tragedia – Twojej strony nikt nie odwiedza? Nowy pozycjoner uratuje Twój biznes? Niekoniecznie!

Teraz wjeżdża cały na biało – nowy pozycjoner. Mówi, że strona umarła, nikt tam nie wchodzi. Powiedzmy sobie dwie ważne rzeczy – jeśli nie ma dostępu do naszego Google Analytics czy Google Search Console to tak naprawdę pewnie nie operuje prawdziwymi danymi. Druga jeszcze ważniejsza kwestia – pokazuje nam ilość wejść na stronę jako klapę dodając w tym samym zdaniu, że podbije nam ilość wyświetleń np. na x tysięcy. Tak, autentyczne historie, z którymi stykałem się wielokrotnie, właśnie tak wyglądają. Nie dajmy się nabrać na żonglerkę pojęciami!

Ale! Ilość wyświetleń jest bardzo ważna!

Istnieje zależność pomiędzy ilością wejść na stronę a ilością wyświetleń w Google wg wybranych słów kluczowych. Jeśli słowo kluczowe jest poprawnie dobrane prawdopodobnie część osób znajdzie się na naszej stronie internetowej. Zależność wygląda mniej więcej podobnie w przypadku innych stron internetowych jak na poniższym wykresie.

Ważne pytanie – kto wchodzi na naszą stronę?

Zamiast koncentrować się wyłącznie na ilości wyświetleń, firmy powinny skupić się na pozyskiwaniu wartościowego ruchu dla swoich stron internetowych. To oznacza przyciąganie użytkowników, którzy są zainteresowani oferowanymi produktami lub usługami, a nie przypadkowe kliknięcia.

Jako właściciel strony internetowej lub przedstawiciel firmy, ważne jest, aby być świadomym tych subtelności i dobrać agencję pozycjonerską, która kładzie nacisk na osiąganie realnych celów biznesowych poprzez długoterminową strategię, a nie krótkoterminowe sztuczki.

Ostatecznie jakość ruchu i zaangażowanie użytkowników są jednym z najważniejszych i kluczowych parametrów pozwalających ocenić szanse osiągnięcia długoterminowego sukcesu każdej witryny internetowej.

Oceń wpis post
Bartosz Wiczyński

Bartosz Wiczyński

graphic designer • marketing specialist

Ekspert z 10-letnim doświadczeniem z zakresu grafiki komputerowej, tworzenia stron internetowych, fotografii i marketingu. Stale poszukuje wiedzy, zapytany może długo i z pasją opowiadać o najnowszych trendach w branży reklamowej i optymalnych rozwiązaniach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również:
Gdzie kupić domenę internetową?

Gdzie kupić domenę internetową?

Wybór dostawcy domeny internetowej jest kluczowy dla każdej witryny internetowej, ponieważ to właśnie ten dostawca odpowiada za rejestrację i zarządzanie adresem URL witryny.

Odpowiemy na Państwa potrzeby

KONTAKT

Prosimy o zaznaczenie poniższych zgód:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Poznań, POLAND

+48 515 065 068

kontakt@somethingmore.pl

WYCENA

Przygotowujemy indywidualne wyceny dla każdego projektu - wystarczy wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy. Wycena przyjdzie w max. 24 godz.

PEŁNA SATYSFAKCJA

Jesteśmy zgranym zespołem, który realizuje projekty z pasją i zaangażowaniem. Dotrzymujemy ustalonych terminów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.

Przekonaj się, że warto!

SOCIAL MEDIA

NEWSLETTER

Copyright © 2022 Somethingmore.pl | Polityka prywatności